Фартух для кухні

Плитка є самим популярним варіантом для оформлення кухні. Незважаючи на функціональність такого варіанту, він досить дорого може обійтися вартості. Тим не менш, для декорування стін в робочій зоні, бажано використовувати міцні і легкі в прибиранні матеріали, щоб вийшов так званий «фартух». Фото цікавих фартухів в інтер’єрі кухні додаються.

Загальні рекомендації

Фартух – це простір, який знаходиться безпосередньо над робочою зоною. До робочої зони належать:

 • Обробний стіл
 • Плита
 • Раковина для миття посуду

Саме тут ймовірність забруднення стін найбільш висока, адже:

 • При нарізці овочів, фруктів, м’яса бризки летять на всі боки.
 • Під час готування виділяються жир і кіптява, які осідають на стінах та інших поверхнях.
 • Під час миття посуду на стіни потрапляє вода, миючі засоби, залишки олій та жирів, що використовуються при смаженні.

Щоб все перераховане вище не псувала зовнішній вигляд вашої кухні, якраз і необхідний фартух. В принципі, його можна зробити по периметру всієї кухні. Але якщо ваш бюджет, виділений на ремонт кухні, дуже обмежений, то бажано захистити фартухом хоча б ці частини стіни.

Фартух повинен трохи виходити за межі стола, плити або тумби для мийки, щоб стіни були максимально захищені. Якщо щось з цього стоїть в кутку, бажано, щоб і на прилеглих до основної стіни стінках фартух також був розміщений (хоча б трохи). У середньому, він повинен виступати приблизно на 15-20 сантиметрів.

Уважно потрібно поставитися і до висоті фартуха. Якщо над робочими поверхнями розміщуються навісні шафки або витяжка, фартух повинен повністю охоплювати повністю це відстань плюс 5 сантиметрів за предметами меблів (у противному випадку стики між меблями, фартухом і шпалерами стануть заповідником бруду, хвороботворних бактерій і навіть тарганів і мурашок!).

Стик між стіною і робочим столом і мийкою фахівці рекомендують закладати похилим плінтусом, а місця з’єднання обробити герметиком (в ідеалі – силіконовим). Це запобігатиме потраплянню шматочків продуктів на підлогу за робочою зоною, а також, і що більш важливо, води, з-за якої меблі може почати гнити.

Якщо над робочою поверхнею нічого немає, то висоту фартуха необхідно визначати самостійно. Він може бути до стелі, але не менше шістдесяти сантиметрів.

Якщо у вас газова плита, то висота фартуха над нею повинна бути від 75 сантиметрів!

Висота фартуха

Мінімальна висота фартуха

48-52 см

Оптимальна висота фартуха

60-75 см

Вибираємо матеріал

Щоб фартух був дійсно функціональним доповненням вашої кухні, він повинен:

 • Легко митися
 • Не псуватися від впливу води
 • Бути максимально гладким
 • Витримувати перепади температур
 • Бути стійким до впливу миючих засобів
 • Володіти як можна меншою кількістю стиків

Пористі матеріали для фартуха краще не використовувати, оскільки наявні пори стануть додатковим місцем скупчення бруду!

В цілому, кухонні фартухи виготовляються з:

 • Керамічної плитки
 • Скла
 • Натурального каменю
 • Натурального дерева
 • Пластика

Тепер про кожному матеріалі схожі.

Керамічна плитка

Кухонний фартух з плитки – найбільш популярний варіант. Найчастіше використовуються плитки з кераміки або керамограніта невеликого розміру. Це обумовлено рядом причин:

 • Плитка для кухні – ідеальний варіант по поєднанню ціни і якості. Завдяки широкому асортименту плитки від різних виробників навіть з самим обмеженим бюджетом можна підібрати кахель.
 • Багатий вибір малюнків, текстур і забарвлень дарують можливість створити унікальний, оригінальний, особливий фартух з кахлю.
 • При викладанні плитки можна регулювати розміри фартуха вже в процесі, роблячи його вище або нижче.
 • Безсумнівним плюсом фартуха з плитки є його довговічність, в середньому близько 20-25 років. Однак, якщо він вам набридне – змінити його буде не так-то просто.
 • Плитка для кухні легко миється, що істотно спрощує догляд за фартухом.
 • Глазуровані плитки з кахлю не вбирають вологу.
 • Крім стандартних малюнків, ви можете вибрати ефектну плитку з фото або навіть зробити її по індивідуальним замовленням.

Фабрична плитка на кухню для фартуха з фото міцніше і якісніше, ніж виконана на замовлення.

Однак є й деякі нюанси створення фартуха з плитки:

 • Безліч швів між плитками, при неправильній обробці, можуть стати обителлю бруду і кіптяви.
 • Для фартуха плитка повинна бути глазурованої, пористі текстури не підійдуть.
 • Без наявності досвіду, викласти красиво кахель ви навряд чи зможете самостійно. До того ж цей процес вимагає низки спеціальних інструментів, які пізніше можуть вам зовсім не знадобитися (усі їх можна придбати в каталозі інтернет-магазину Леруа Мерлен).
 • Укладання плитки вимагає ретельної підготовки стіни, зокрема – вирівнювання.

Скло

Скляний фартух може бути виготовлений із скляної плитки, проте куди більш ефектний варіант – так звані «скинали» для кухні. Вони являють собою цільнокройні скло, яке кріпиться на стіну за допомогою спеціальних тримачів. Незважаючи на ціну, яка разюче вище, в порівнянні з використанням плитки в тих же цілей, безсумнівними достоїнствами фартуха із скла:

 • Скляний фартух так само легко миється, як і керамічна плитка.
 • Відсутні стики і часу, в яких би накопичувалася бруд.
 • Фартух з скла легко монтується навіть після встановлення кухонного гарнітура, тому не обов’язково чекати чергового ремонту.
 • Установка не пильна, практично відсутня бруд.
 • Немає необхідності вирівнювати стіну, так як фартух кріпиться не на клей.
 • Якщо за скляним фартухом розмістити лампи, вийде оригінальні додаткове джерело світла, з яким надзвичайно зручно буде готувати їжу.

Серед мінусів можна відзначити тільки наступні:

 • Вапняні плями від бризок на склі помітніше, ніж на кахлі.
 • Встановлювати скляний фартух повинні тільки досвідчені в цьому люди, в іншому випадку великий ризик розбити скло.

Натуральний камінь

Фартух з натурального каменю чудово буде поєднуватися зі стільницею з такого ж матеріалу. Однак це найдорожчий варіант оформлення кухонного фартуха. Кам’яний фартух найчастіше використовується для оформлення кухні в стилі лофт, хай-тек, кантрі, рідше – класичному.

Натуральний камінь – досить пористий матеріал, тому його функціональність дещо гірше, ніж у кахлю або скла.

Натуральне дерево

Дерево – ідеальний варіант для оформлення кухні в класичному стилі. Стінові панелі для кухні з дерева не обов’язково повинні бути ідентичні деревині кухонного гарнітура, вони цілком можуть бути контрастними.

Щоб дерев’яна фартух прослужив вам довго, дерево повинно бути ретельно опрацьовано вологостійкими складами. В іншому випадку, деревина під впливом вологи (особливо біля мийки) розбухне і почне гнити.

Пластик

Пластикові стінові панелі на сьогоднішній день є самим дешевим варіантом для оформлення фартуха. Вони легко монтуються вручну, а піддатливість пластику як матеріалу дозволяє надати їм будь-яку форму і колір. Панелям з пластику не страшна вода, вони досить легко і просто миються, проте в районі варильної зони їх краще, все-таки, не використовувати, так як пластик під впливом високих температур змінює свій колір і може почати плавитися (виділяючи при цьому шкідливі для здоров’я пари).

Приблизний термін служби кухонного фартухів з різних матеріалів

Плитка

15-20 років

Скло

5-7 років

Камінь

8-12 років

Дерево

2-15 років

Пластик

3-8 років

Кольорове рішення

Кухонний фартух може стати як чудовим фоном для підкреслення краси і вишуканості, багатства і стилю інших предметів інтер’єру кухні (наприклад, кухонного гарнітура), так і стати самостійним центральним елементом декору приміщення.

Якщо виділений на ремонт кухні бюджет дуже обмежений, то, можливо має сенс придбати недорогу меблі і шпалери для стін, зате виділити трохи більшу суму на фартух. Саме він стане головною прикрасою вашої кухні і буде приковувати до себе погляди гостей.

Фартух в тон із загальним кольором

Фартух в тон із загальним кольором не передбачає, що вся кухня виконана виключно в одному кольорі. Фартух може гармоніювати або зі стільницею (як це найчастіше усього і буває), або з побутовою технікою, або з меблевим гарнітуром, або з основною обробкою стін. Головне, щоб фартух був як би візуальним продовженням чого-небудь в кухні. Такий фартух навряд чи буде прикрасою кухні, швидше він буде виконувати виключно захисну функцію.

Контрастний фартух

Контрастний фартух може стати як вигідно підкреслює інші предмети інтер’єру кухні елементом, так і самостійним її прикрасою, акцентують на собі увагу.

Контрастує кухонний фартух може бути нейтральних відтінків. Найбільш популярними є білий і різноманітні його відтінки (айворі, вершкового масла, з блакитним відливом), так як вони поєднуються практично з усіма відтінками кольорів. Також затребувані бежеві і сірі кольори.

Яскравий кухонний фартух може бути однотонними, а може бути з яскравими акцентами і вставками, малюнками, бордюрами і фризами (якщо мова йде про кахельної плитці).

З яскравим кухонним фартухом обов’язково щось має поєднуватися, інакше він буде вибиватися із загального ансамблю кухні. Простіше всього використовувати для цих цілей текстильні вироби. Наприклад, в тон фартуху можуть бути фіранки, серветки або оббивка кухонного диванчика.

Фотодрук на кухонному фартуху

Перетворити свою кухню в даний твори мистецтва можна за допомогою фартуха з використанням фотодруку. Це можуть бути фотопанно з кахельної плитки, пластикові панелі з фотографіями, але найчастіше для цього використовуються скинали. Завдяки популярності такого способу декорування кухні сьогодні можна знайти мільйон картинок на саму різну тематику. Але якщо картинки в каталозі зображень вас не влаштовують, ви цілком можете запропонувати своє власне зображення (тільки воно повинно бути ДУЖЕ гарної якості).

Крім фартуха також можна замовити спеціальні декоративні панелі, стільницю або дверцят, які стануть його візуальним продовженням.

Обробка кухонного фартуха своїми руками

Навіть в самій крихітній кухоньці можна створити красу та затишок за допомогою кухонного фартуха. Якщо ви вирішили це зробити самостійно, то, насамперед, необхідно визначитися з тим, з яких матеріалів буде ваш фартух.

Найпростіше встановлювати пластикові панелі чи панелі з ламінованого МДФ/ДСП. Проте термін експлуатації таких панелей не дуже довгий.

Якщо ви вже стикалися з укладанням кахель і клали, наприклад, плитку для ванної кімнати, можна поекспериментувати з цим матеріалом. Для любителів вінтажу та радянської епохи оригінальним і стильним рішенням може стати викладання мозаїки з плиток того часу. Проте дуже важливо в цьому випадку підібрати якісну вологовідштовхувальне затірку для швів.

Самим гарним рішенням для кухонного фартуха стане, звичайно ж, скло. Проте з цим матеріалом потрібно працювати надзвичайно акуратно, тому що найменший удар може обернутися сколами, подряпинами, а то й зовсім повністю розбитим листом.

Кріплення для установки скла повинні бути самого високої якості.

Щоб скло в подальшому не псувалося від перевантажень, місця для установки кріплення необхідно вирівняти за допомогою водяного рівня.

Навіть якщо немає можливості замовити скло з фотодруком, завдяки його прозорості за ним можна розмістити що завгодно. Це можуть бути постери улюблених груп, фотошпалери, колажі з фотографій (тільки стіну бажано попередньо пофарбувати), а особливо творчі господині можуть вишити для кухні на стіну панно і встановити його за склом. Також скло можна розмалювати спеціальними вітражними фарбами, але це не дуже практично, так як під впливом температур фарби можуть розплавитися.

Загрузка...