Грибна підлива — одна з найпростіших, але в той же час затребуваних страв. Така страва чудово підходить як до риби і м’яса, так і до овочів, круп або макаронних виробів. Важливим фактом залишається те, що готується підлива легко і потрібні для цього найпростіші інгредієнти. До речі, те, що у нас з давніх пір називають підливою, у багатьох країнах іменується не чим іншим як звичайним соусом. Назва у цих двох страв різні, а суть одна — обидва покликані зробити будь-яку страву в десятки разів смачніше, ситніше і ароматні.
Основу грибної підливи, природно, становлять гриби. Вони можуть бути абсолютно різними, включаючи доступні круглий рік гливи та печериці, заморожені і сушені гриби. Грибна підлива зазвичай робиться на грибному, овочевому або курячому бульйоні, вершках, сметані, молоці або простій воді. Сметана робить смак страви більш насиченим, з приємною кислинкою; вершки додають підливі трохи солодкуватий присмак і роблять її більш повітряної. Якщо у підливі одночасно використовувати і сметану, вершки, то смак страви стане кисло-солодким. Овочеві бульйони і воду використовують для пісних підлив. Крім цього, в поливи можуть додаватися всілякі продукти: борошно, вершкове або рослинне масло, сир, цибуля, яйця, часник, хрін, томатна паста, помідори, морква, зелень.
В грибні страви досить рідко кладуть спеції і приправи з насиченим смаком, щоб не перебити особливий грибний аромат. В таких стравах грибів відводиться головна роль, а всі інші інгредієнти покликані тільки доповнити і відтінити їх смак, причому зробити це легко і ненав’язливо.
Пісна грибна підлива з заморожених грибів
Грибна підлива чудово підійде до макаронів, картоплі, гречаній каші або рассыпчатому рісу. Замість заморожених грибів можна використовувати свіжі, наприклад, печериці або гливи. Соус набуде більш насичений смак, якщо в кінці приготування додати трохи рубаної зелені.
Інгредієнти:
- заморожені гриби — 500 г;
- цибуля — 1 шт.;
- борошно — 2 ст. л.;
- морква — 1 шт.;
- томатна паста — 1 ст. л.;
- вода — 250 мл;
- рослинне масло — для смаження;
- перець, сіль.
Спосіб приготування:
- Гриби дістаємо з морозильної камери, залишаємо для відтавання.
- Потім гриби обсмажуємо на олії до випаровування вологи.
- Моркву, цибулю очистити, дрібно нарізаємо.
- Змішуємо овочі з грибами, тушкуємо 10 хвилин.
- В окремій сковороді обсмажуємо борошно на маслі до кремового кольору.
- У борошно вливаємо воду, добре перемішуємо до однорідної консистенції, доводимо до кипіння, з’єднайте з грибами і овочами.
- Соус приправляємо до смаку сіллю, перцем, додаємо томатну пасту, перемішуємо. Готуємо до необхідної густоти і подаємо до овочевих страв або каш.
Грибна підлива зі сметаною із сухих грибів
Ця грибна підлива — знахідка для багатьох страв. Густа, ситна, з приємною часниковою ноткою, вона стане чудовим доповненням до м’ясних страв, відвареної картоплі, макаронів, різних котлет і тушкованим овочам. Якщо у вас немає сушених грибів, можна використовувати заморожені або купити звичайні печериці.
Інгредієнти:
- сушені гриби — 100 г;
- борошно — 2 ст. л.;
- грибний бульйон — 500 мл;
- масло вершкове — 2 ст. л.;
- сметана — 100 мл;
- цибуля — 1 шт.;
- морква — 1 шт.;
- сіль, перець;
- часник — 2 зубчики.
Спосіб приготування:
- Гриби ретельно промиваємо, перекладаємо в каструлю, заливаємо водою (близько літра), залишаємо на 6 годин.
- Потім гриби відварюємо (в цій же воді до готовності.
- Виймаємо з бульйону (рідина залишаємо), нарізаємо на дрібні шматочки.
- На сковороді розтоплюємо вершкове масло, додаємо борошно, добре перемішуємо, обсмажуємо до приємного золотистого кольору.
- Вливаємо бульйон, варимо масу на слабкому вогні 15 хвилин.
- В окремій сковороді обсмажуємо до м’якості натерту на тертці моркву і дрібно порізану цибулю, додаємо подрібнений часник.
- Овочі перекладаємо в грибний соус, додаємо сметану, сіль, перець. Доводимо масу до кипіння і уварюють до потрібної густоти.
- Готовий соус залишаємо на плиті на 15 хвилин, потім подаємо до других страв.
Грибна підлива з вершками з сушених грибів
Така підлива може бути як самостійною стравою, так і основою для приготування інших страв, наприклад, жульєна. Підходить практично до будь-яких страв з курки, м’яса, риби і овочів. Якщо під рукою не виявиться сушених грибів, використовуйте більш доступні печериці або гливи. Вершки можна замінити молоком або сметаною, в останньому випадку борошно з рецепту можна виключити.
Інгредієнти:
- сушені гриби — 100 г;
- вершки — 150 мл;
- цибуля — 2 шт.;
- борошно — 2 ст. л.;
- масло вершкове — 2 ст. л.;
- сіль, перець, мускатний горіх.
Спосіб приготування:
- Гриби промиваємо, заливаємо водою, залишаємо для розмокання на кілька годин.
- Потім гриби відварюємо у великій кількості води, витягаємо з рідини, охолоджуємо, нарізаємо на шматочки.
- Лук очищаємо, нарізаємо кубиками, обсмажуємо в розігрітому вершковому маслі до прозорості і появи характерного цибульного запаху.
- Додаємо до цибулі нарізані гриби, перемішуємо, обсмажуємо кілька хвилин.
- Додаємо борошно, перемішуємо, вливаємо вершки, приправляємо сіллю, перцем, мускатним горіхом. Підливу доводимо до кипіння. Якщо виходить занадто рідка консистенція, то готуємо ще кілька хвилин, щоб зайва волога випарувалася. У такому разі сковороду кришкою не накриваємо.
- Подаємо до будь-якого гарніру або в якості добавки до м’ясних, рибних чи овочевих страв.
Тепер ви знаєте, як готувати грибну підливу. Приємного апетиту!
Грибна підлива стане прекрасним доповненням до багатьох страв. З нею дуже смачні картопляні страви, запечене або смажене м’ясо, тушковані овочі, парові котлети. Підливу добре подавати з макаронами, голубців, цвітній капусті, з нею найпростіші і несмачні страви стають вишуканими стравами. Якщо ви робите її в перший раз, зверніть увагу на корисні поради досвідчених кулінарів, які знають, як смачно приготувати грибну підливу:
- Щоб підлива вийшла густий, в неї додають борошно, яку попередньо обсмажують на вершковому маслі до появи кремового відтінку. Така обсмажене борошно надає підливі приємний горіховий присмак, а не смак клейстеру, як сира борошно.
- Не купуйте сушені гриби з рук на ринку. У такому вигляді неможливо розпізнати ні самі гриби, ні їх якість. Краще купувати подібні продукти в перевіреному магазині.
- Для приготування підливи найкраще підходить сотейник або каструлю з товстим дном. Така посуд не дозволить продуктів пригоріти і одночасно створить ідеальні умови для гасіння страви.
- Підливу можна подавати безпосередньо з гарніром, наприклад, картоплею або перелити в спеціальні креманки і соусники.
- Якщо ви використовуєте печериці, то візьміть кілька сушених грибів, подрібніть в ступці або кавомолці до стану борошна і додайте в підливу. Сушені гриби збагатять смак страви своїм ароматом.
- Якщо для приготування підливи ви вибираєте свіжі лісові гриби, то попередньо промийте та відваріть їх, потім подрібніть і обсмажте до готовності. Лісові гриби не можна вживати без попередньої варіння.
- Вершки перед додаванням в підливу слід трохи нагріти, щоб від високої температури вони не згорнулися.