Одноповерхові будинки вже давно не здаються нам цікавими. Крім того, саме багатоповерхові будинки дозволяють навіть на обмеженій площі створити більше простору. Для того, щоб організувати доступ до верхніх поверхах потрібно використовувати драбину, яку можна або зробити самостійно, або придбати в будівельному магазині.

За умови, що ви вирішили споруджувати сходи самостійно, то зможете створити індивідуальний дизайн, тим більше, що такі конструкції можуть бути виконані з самих різноманітних матеріалів, таких як скло, метал, камінь або дерево. Більшою мірою вибір сходи для будинку залежить від площі приміщення, а також того, який простір виділяється саме під сходи.

Види сходів на другий поверх

Найбільш часто в приватних будинках або квартирах зводяться маршові сходи. Даний тип сходів поділяється на підвиди в залежності від конструкції.

Види сходів
Сходи на косоурах
Виконуються з бетону, дерева або металу. Складаються з балок, які окремо приєднуються до основи.
Сходи на тятивах
Мають складну конструкцію. Ступені кріпляться до внутрішньої сторони балки.
Сходи на больцах
Виготовляється з дерева або ж сталі. Всі деталі з’єднуються між собою болтами.
Гвинтові сходи
Складаються зі стійки, поручнів та сходів. Виконуються з металу або дерева.

На косоурах

Сходи на косоурах вважається найбільш популярним видом. Подібний вид сходів може відмінно вписатися в різні приміщення, оскільки можуть змінюватись в розмірах, а також мають більшу міцність і є одними з найбільш безпечних. Такі сходи можуть бути виготовлені як без підсходинки, так і з ними. Спосіб кріплення ступенів безпосередньо залежить від кількості балок, які приєднуються до основи. Їх може бути дві: або ж одна.

КОСОУРИ в подібних сходах можуть бути:

 • ломанными;
 • гвинтовими;
 • прямими.

Конфігурації даного типу сходів можуть бути різними, у зв’язку з чим можливо створити дійсно унікальну сходи за власним шаблоном. Так, наприклад, для будинку, оформленого в класичному інтер’єрі, краще підійде сходи з каменю або дерева на подступенях.

Наведемо кілька фото сходи на косоурах.

На тятивах

Сходи на тятивах – це витончений витвір архітектурного мистецтва, тому без них не обійтися, якщо потрібно підкреслити прекрасне відчуття стилю і смак господаря.

Дана сходи володіє такими характеристиками:

 • прекрасний зовнішній вигляд;
 • зручність пересування;
 • складна конструкція.

Перевага таких сходів полягає в тому, що вони чудово підходять і класичного інтер’єру, і сучасному. До речі, сходи призначається не тільки для приватних будинків, але і для інших типів приміщень (наприклад, музеїв). Сходи в такий сходах прикріплюються з внутрішньої сторони до опорної балки.

На больцах

Такий тип сходів виробляється переважно зі сталі, але також вона може бути зроблена з дерева. З’єднуються всі елементи сходів між собою спеціальними болтами і штирями. Зовнішній вид даних сходів досить проста і легка, проте вони здатні витримати досить велику вагу, орієнтовна навантаження – до 200 кг. Пояснити це можна тим, що балка монтується до стіни, стелі або підлоги металевими стрижнями.

Що стосується ступенів, то вони можуть бути відкритими або закритими, а також мати іншу хитромудру форму, яка вам подобається. При необхідності такі сходи дуже просто розібрати, або відремонтувати, в цьому і полягає її головна перевага.

Гвинтові сходи

Спіральні або гвинтові сходи користуються особливою популярністю для установки як в будинках, так і в квартирах. Складаються вони з стійки, поручнів та сходів. Найбільш придатними вважаються для маленьких приміщень, крім того, вони навіть зможуть заощадити простір.

Виділяють такі типи гвинтових сходів:

 • круглі;
 • восьмикутні;
 • квадратні.

Можуть бути виготовлені з металу або дерева. Унікальність конструкції полягає в тому, що однією стороною вони кріпляться до стіни, а інший – до центральної стійки.

Характеристики деревяних сходів

Не секрет, що саме дерев’яні сходи вважаються одними з найбільш популярних варіантів подібних конструкцій. Це не дивно, адже дерево – це дуже міцний і надійний матеріал, який за довгі роки зарекомендував себе з найкращого боку.

Деревина по праву займає одне з перших місць у списку матеріалів, які найбільш часто використовуються для виготовлення сходів. До речі, за будовою такі сходи зовсім не відрізняються від таких же, тільки виконаних з інших матеріалів, адже в їх конструкцію також входять сходові майданчики і марші, а також перила і сходинки.

Для сходи на другий поверх може бути споруджено від одного до трьох сходових маршів. Найбільш часто використовуються двохмаршові конструкції.

Що стосується способу кріплення щаблів, то сходи можуть бути розділені на такі типи:

 • однокосоурні (в даному виді один з кінців ступені монтується в стіну, в той час як протилежний кріпиться до косоуру);
 • двохкосоурні (такий вид сходів припускає, що обидва кінця ступенів спираються або на косоури, або на тятиви);
 • безкосоурные (один з кінців ступені при такому способі кріплень не має опори, а другий монтується в стіну).

Якщо монтувати безкосоурные сходи, то варто враховувати те докладно, що товщина цегли стіни повинна бути не менше 1,5 цегли для надійного кріплення.

Загальновідомі правила пожежної безпеки забороняють встановлювати в приватних будинках дерев’яні сходи, що мають більше двох маршів. У таких випадках варто кріпити сходинки до косоурів або ж до спеціальних тятив, надійності яких варто приділити особливу увагу. Вологість деревини при цьому ні в якому разі не повинна перевищувати 12%.

Якщо брати до уваги естетичну складову, то набагато краще в такому разі виглядають сходи з косоурах. Правда, така конструкція може бути ослаблена вирізами для ступенів, які неодмінно мають бути на даних сходах. Максимально убезпечити конструкцію можна завдяки бруса з великим перетином.

Ширина сходів не повинна бути менше вісімдесяти сантиметрів. Пояснити таку необхідність можна зручністю переміщення. До того ж, набагато комфортніше пересуватися по широких сходах, ніж вузькою. Що стосується глибини ступенів, то вона не повинна бути менше 30 см, оскільки нога на ній повинна міцно кріпитися. Середня висота сходинки, як правило, становить 15 см, але в деяких випадках може бути збільшена в залежності від виробника сходів.

Металеві сходи: переваги та недоліки

Такі сходи мають неймовірно надійною конструкцією, так і вони вважаються більш довговічними, ніж дерев’яні сходи. Звичайно, якісно зроблені металеві сходи здатні витримати набагато більше навантаження, ніж аналогічні споруди з дерева. Крім того, беручи до уваги відмінні показники безпеки, міцності, металеві сходи є ідеальною для використання в квартирах.

Навіть, якщо ви купуєте готову металеву драбину, зможете без праці зробити або замовити підгонку по вашим індивідуальним запитам, адже сучасне обладнання без праці дозволяє зробити це.

Дуже рідко в сучасних інтер’єрах використовуються суцільнометалеві конструкції, явно поступаються лідерські позиції комбинируемым сходах.

Найчастіше метал використовується в поєднанні з:

 • деревом;
 • пластиком;
 • каменем;
 • склом.

Завдяки цьому можна значно полегшити конструкцію, таким чином роблячи її набагато практичніше. Так, наприклад, ефектно виглядають сходи з металевим каркасом і скляними, пластиковими або дерев’яними сходинками.

Завдяки такого хитрування металева драбина може без праці влитися в будь-який інтер’єр, не обтяжуючи його.

Мабуть, серед переваг металевих сходів можна виділити наступні:

 • міцність;
 • довгий термін служби;
 • можливість поєднувати зігнуті і прямі лінії;
 • різноманітність форм;
 • невисока ціна.

Що стосується недоліків, то можна виділити тільки один:

 • трудомісткий процес покриття захищають складами сходів.

І, м’яко кажучи, недолік цей досить суттєвий, адже погане покриття призводить до подальшої корозії.

Зварювання – це також дуже важливий момент в спорудженні подібних сходів, адже вона здатна убезпечити готову конструкцію. Звичайно, такий процес досить грубий і трудомісткий, тому довіряти його слід виключно професіоналам, щоб вони не пошкодили естетичну привабливість вашої сходи. Адже надалі буде вкрай складно згладити такий недолік металевих сходів.

На сьогоднішній день можна або замовити індивідуальний дизайн металевої драбини, або ж придбати збірний комплект. Природно, тривалість і вартість таких двох різних проектів будуть відрізнятися, а також повністю залежати від складності та комплектуючих, які будуть потрібні для створення подібної сходів.

Нелегко точно вказати чіткий діапазон цін, з певністю можна лише стверджувати, що набагато дешевше вам обійдеться гвинтові металеві сходи, ніж маршові сходи, зроблені з того ж матеріалу.

Стилі: який вам до душі?

Що стосується порад з вибору стилю сходів, то вони будуть банальними як ніколи: вибирайте той, який найкращим чином вписується в інтер’єр вашого будинку або квартири. А щоб вам було легше визначитися, давайте розглянемо основні стилі.

Класичні сходи

Такий тип сходових конструкцій є самим популярним і це не дивно, адже конструкції такого типу відрізняються від інших своєю лаконічністю і прямими формами. Зовнішній вид класичних сходів досить витончений і характеризується наявністю чудових дерев’яних візерунків і ліпнини.

Багато майстрів за запитом клієнта можуть прикрасити готовий виріб різними ажурними розписами, які ще краще підійдуть для інтер’єру, виконаного за класичним принципам. Також такі конструкції вигідно відрізняються консервативністю рішень і елегантністю.

Стиль вінтаж

Характерними для такого дизайну є:

 • штучно постарені поверхні;
 • складні конфігурації.

Завдяки таким сходових конструкцій можна наповнити будинок затишком і комфортом. Правда, у такому разі весь стиль приміщення неодмінно повинен відповідати такого способу. Наприклад, нарочито елегантний дизайн сходів зможуть підкреслити потерті фрески і антикварні меблі.Ідеальним матеріалом для таких конструкцій вважається камінь, також підійде метал або дерево.

Стиль хай-тек

Найбільш підходящим матеріалом для таких конструкцій вважається камінь, кераміка, полірований метал або скло.

Відмінними рисами стилю хай-тек є:

 • прості рішення в конструкції;
 • оригінальні мотиви;
 • незвичайні узори.

Так, наприклад, різнобарвна сходи в передпокої стилю хай-тек може виглядати вельми лаконічно.

Стиль прованс

Прованс або сільський стиль характеризується рясним використанням текстилю в інтер’єрі. Якщо ви оформляєте сходи в такому ж стилі, то не буде негожим використання текстилю і на сходах (наприклад, килимове покриття).

Дуже важливо правильно підбирати кольори, щоб вони поєднувалися між собою. Тон тут задають саме сходові марші матеріалом, з якого вони споруджені. Рекомендовано використовувати натуральне дерево (сосна, вільха, береза, дуб).

Не чужий стилю прованс і натуральний камінь, з якого також можна виготовляти сходи. У такому разі грубі кам’яні сходи найкраще доповнять яскраві килимки на ньому.

Американський стиль

Сходи, створена в класичному американському стилі, неодмінно повинна відповідати інтер’єру приміщень, тому і дизайн потрібно вибирати підходящий.

Використовуються в таких конструкціях переважно дорогі породи деревини, а також інші натуральні матеріали. Характерною відмінністю від інших типів сходів можна вважати велику кількість різьблення, теплі тони і гнуті поручні. Подібні конструкції можуть містити також різні вставки з різноманітним орнаментом, гербами, а також їх комбінаціями.

Виготовлення сходів у поданій стилі обходиться досить дорого, однак професіонали стверджують, що подібні ціни цілком виправдані.

Стиль лофт в дизайні сходів

Даний стиль являє собою поєднання старого і нового. Як варіант, під поняттям «новий» можна розуміти використання металу і скла, а старими можуть бути дерево або камінь. Такий стиль ідеально підходить як для квартир, розташованих в міських джунглях, так і для багатих заміських будинків, в яких вони підкреслити вишуканий і незаперечний смак господарів.

Різні кімнати – різні сходи

Звичайно, вибираючи тип і стиль сходи для вашого будинку, не меншу увагу варто звернути на тип кімнати, для якої вона призначена.

В передпокою

Найбільш часто установка сходів на другий поверх виробляється саме в холі. Іноді це наводить на господарів справжній жах, адже громіздка конструкція здатна повністю захламить і без того невеликий передпокій. Але зневірятися не варто, адже сходи може не тільки не зіпсувати, але і зробити набагато цікавіше інтер’єр холу, додавши йому світла і висоти.

Наприклад, для приватного будинку ідеально підійдуть світлі конструкції з широкими прорізами. Об’єднати в єдине ціле всі елементи приміщення здатна дерев’яна конструкція, виконана в класичному стилі.

У вітальні

Все більшою популярністю в приватних будинках або багаторівневих квартирах користуються вітальні зі сходами на другий поверх. Тим більше, що досить просто зробити такий дизайн максимально гармонійним і оригінальним.

Простір, яке виявилося під сходами, може стати непоганим чуланом або стилізованої полицею для книг.

Досить часто господарі бояться ставити сходи у вітальні, щоб не обважнювати дизайн, однак подібні побоювання абсолютно безпідставні, адже дотримуючись ключові правила можна зробити сходи практично невагомою і ідеально вливається в інтер’єр.

Сходи – це, звичайно, великий, але все ж елемент інтер’єру, тому вона ні в якому разі не повинна вибиватися з загальної композиції. Приміром, якщо вітальня з драбиною не дуже велика, то не варто декорувати конструкцію різними кованими елементами, які дійсно здатні погіршити атмосферу. Щоб зробити таку драбину майже непомітною, краще використовувати мінімальне оформлення.

Дуже цікавим буде дизайн, в якому стіна біля сходів прикрашений мозаїкою, завдяки чому можна значно розширити простір.

Які встановити сходи в приватному будинку?

Дуже важливим етапом в будівництві багатоповерхових приватних будинків є установка сходів.

Найбільш популярними видами сходів для приватного будинку вважаються такі:

 • прямі;
 • поворотні;
 • прямокутні;
 • гвинтові.

Можуть бути використані або дерев’яні або залізобетонні або металеві, або ж комбіновані сходи.

За умови, що сходи в приватному будинку буде встановлюватися в окремому приміщенні, потрібно подумати про його освітленні. Природно, найкращим варіантом стане природне світло, отримати який можна завдяки запроектованих вікна, а також висвітленню вночі.

Так буде світло: всі правила освітлення

Для того, щоб правильно спорудити освітлення сходів, потрібно врахувати масу нюансів, кожен з яких – запорука якісного втілення задумки.

За умови, що приміщення має вітражем або вікном, які пропускають багато світла, то для освітлення всього сходового маршу буде достатньо лише кількох лампочок. Сенс задуму досить простий: у нічний час освітлення будуть забезпечувати штучні світильники, а в денний час про це подбає природне освітлення.

До висвітлення різних типів сходів варто підходити по-різному. Наприклад, для одномаршові сходи найкраще підійдуть автоматичні світильники в кінці і на початку маршу. А ось гвинтові конструкції зажадають вже більш детального підходу. Досить цікавим рішенням стане підсвічування сходинок.

Звичайно, чим довше підйом сходів, тим яскравіше потрібно вибирати світильники, адже потрібно висвітлити більшу площу, щоб ви могли відчувати себе максимально комфортно. Ідеальним для довгих маршів буде розсіяне світло, в той час як точкові світильники чудово підійдуть коротким сходах.

Світло на сходах може бути:

 • відбитий;
 • прямий;
 • розсіяний;
 • комбінований.

Джерела світла можуть бути:

 • декоративними;
 • локальними;
 • загальними.

При виборі джерел освітлення варто звернути основну увагу на загальний рівень світла в кімнаті, а також на його спрямованість і яскравість. Якщо сходи займає кілька прольотів, то досконалим варіантом освітлення стануть світильники загального освітлення, які рівномірно розподілять світло, щоб він не дратував очі.

А ось довгі люстри для сходів стануть досить оригінальним варіантом, який додасть кімнаті необхідної витонченості. Якщо хочете добитися максимальної респектабельності, то вибирайте багатоярусні люстри, які прикрасять сходові прольоти.

Висвітлити чавунні перила та сходи, на яких переважають ковані елементи, можна завдяки ковані люстри, створеної на металевому каркасі.

Але основне освітлення не повинно бути єдиним, тому дизайнери рекомендують використовувати локальні світильники, які чудово впораються з підсвічуванням ступенів. Джерела освітлення у такому випадку повинні бути закріплені на стінах трохи вище зросту людини для того, щоб не сліпити очі. Якщо є така необхідність, їх можна прикрасити розсіювачами або абажурами.

Крім того, виконувати роль світильників можуть різноманітні торшери або настільні лампи, які встановлюються при вході на сходи. Часто використовуються і бра, які допоможуть створити додатковий затишок, вигідно підкреслюючи красу конструкції.

Для інтер’єру, оформленого в стилі хай-тек, найкращим варіантом освітлення стають точкові світильники, які розташовуються над сходами або ж вбудовуються в них. Єдиним недоліком можна вважати те, що потрібно досить багато ламп, щоб висвітлити в достатній мірі сходи. В якості можливої альтернативи можна використовувати світлодіодне підсвічування.

Нерідко з’являється необхідність додаткового освітлення перил або підйому. Для цього може знадобитися розташування світильників на вході і виході зі сходів. За умови, що довжина сходів досить велика, то потрібно розташувати освітлення і уздовж неї. Якщо є така необхідність, то можна обладнати перила спеціальними люмінесцентними шнурами.

Робимо самі: сходи на другий поверх і її прикраса

У багатоповерховому будинку сходи є невід’ємним елементом. Якщо брати до уваги технічну точку зору, то можна впевнено говорити про те, що практично кожна людина, у якого є ліва і права рука (а не дві лівих), може виготовити сходи, варто лише знати основні правила.

Безумовно, послідовність робіт – це складова успіху, тому дотримуватися її потрібно обов’язково. Не варто забувати і про технічних рекомендаціях до роботи.

Все більше власників котеджів і багаторівневих квартир відмовляються від послуг професіоналів (досить часто сумнівних) на користь самостійного зведення конструкцій. Тим більше, що сучасні виробники матеріалів для будівництва можуть запропонувати весь комплекс матеріалів та інструментів для спорудження сходів. Та й інструкцію не складе труднощів знайти у всесвітній павутині.

Якщо ви вирішили зробити все самостійно, то перше, про що варто подбати, – це розробка проекту, від якого безпосередньо залежить якість майбутньої споруди. На жаль, всі неточності і помилки проекту неодмінно негативно позначаться на конструкції. Тому важливо приділити достатньо уваги проектування.

При проектуванні слід враховувати такі фактори:

 • тип кріплення;
 • конфігурація;
 • розрахунок всіх необхідних вимірів;
 • матеріали;
 • інструменти.

Приступаючи до спорудження сходів, насамперед потрібно спорудити надійний каркас, який зможе надалі витримати конструкцію. Матеріали, які варто використовувати для такого завдання можуть бути різноманітні, переважно це бетон, дерево або метал.

Встановлювати додаткові елементи можна тільки після обладнання каркаса. За допомогою саморізів можуть бути вмонтовані дерев’яні сходи. Рівень кріплення повинен бути витриманий чітко, інакше не будуть забезпечені комфортні умови для експлуатації.

На кінцевому етапі варто провести оздоблювальні роботи. Якщо ви споруджували дерев’яні сходи, то потрібно обробити поверхню спеціальним складів, які запобігає гниттю. А ось для металевих конструкцій слід використовувати антикорозійні засоби.

Як бачите, зведення сходів своїми руками – завдання нескладне, варто лише запастися бажанням і терпінням, щоб спорудити красиві сходи, яка тільки прикрасить інтер’єр будинку.

Загрузка...