Суп з баранини часто зустрічається в національних кухнях народів Кавказу і Середньої Азії. У нас в Росії для перших страв також використовують м’ясний бульйон, який готують з яловичини, курятини, рідше з свинини. Але страви з баранини — це все-таки надбання східних країн, де це м’ясо дуже поширене. На щастя, сьогодні в магазинах можна знайти практично будь-який продукт, тому нічого не заважає використовувати цей інгредієнт для приготування смачних супів.
М’ясний бульйон на основі баранини відрізняється особливим насиченим смаком і ароматом. Готувати з цього продукту можна практично будь-перша страва, і воно завжди вийде поживним, ситним і наваристим. Найбільш відомий суп з баранини — шурпа, для приготування якого використовують жирне м’ясо, бобові, овочі, а іноді додають локшину. Азербайджанський суп піті — популярний на Сході перше блюдо. Щоб добитися потрібного аромату і смаку, пити довго тримати в глиняних горщиках. У суп додають нут, овочі, курдючне сало і багато спецій. Так полюбився у нас грузинський суп харчо теж часто готують з баранини. Крім м’ясного інгредієнта в цьому блюді присутні рис та овочі. Пряний смак супу досягається за рахунок використання великої кількості спецій, часнику, зелені.
Суп з баранини готується практично так само, як і з будь-якого іншого м’яса. Єдина відмінність — необхідно багато спецій, прянощів та зелені.
Суп харчо з баранини і рису
Традиційно харчо готується з яловичини. У Грузії, яка вважається батьківщиною супу, його роблять саме з цього виду м’яса. Назва страви так і перекладається — «яловичий суп». Але внесемо різноманітність в блюдо і приготуємо його з баранини. Суп виходить дуже наваристим, густим, з приємним пряним ароматом. В залежності від сезону, помідори можна замінити томатною пастою.
Інгредієнти:
- Грудинка бараняча — 500 г;
- Картопля — 5 шт.;
- Морква — 2 шт.;
- Рис — 120 г;
- Цибуля — 3 шт.;
- Часник — 3 зубчики;
- Масло рослинне — 3 ст. л.;
- Помідори — 4 шт.;
- Паприка — 1 ч. л.;
- Шафран, насіння коріандру — по щіпці;
- Гостра аджика — 1 ч. л. (за бажанням);
- Часник — 5 зубчиків;
- Хмелі-сунелі — 1 ч. л.;
- Перець, сіль;
- Кріп, петрушка, кінза, базилік.
Спосіб приготування:
- Рис промиваємо, заливаємо холодною водою.
- Баранину промиваємо, нарізаємо.
- Воду доводимо до кипіння, викладаємо м’ясо. Варимо, бульйон, періодично знімаючи піну. Готуємо 60-90 хвилин. Наприкінці варіння можна покласти сіль, лавровий лист, горошини перцю.
- М’ясо виймаємо, бульйон проціджуємо, видаляючи спеції і дрібні кісточки. Каструлю моєму, бульйон переливаємо назад, доводимо до кипіння, додаємо рис, спеції, сіль.
- Цибулю, моркву очищаємо, подрібнюємо, обсмажуємо на сковороді до ніжно-золотистого кольору, додаємо баранину, спеції, аджику.
- Помідори промиваємо, обдаємо окропом, видаляємо шкірку, м’якоть подрібнюємо і перекладаємо до цибулі і м’яса. Додаємо пару ложок бульйону, масу тушкуємо під кришкою 10 хвилин.
- Картопля очищаємо, нарізаємо скибочками, викладаємо в киплячий бульйон, варимо 5 хвилин.
- У суп додаємо зажарку. Готуємо харчо ще 5 хвилин, відправляємо в каструлю подрібнений часник, зелень. Суп знімаємо з плити, даємо настоятися 15 хвилин і подаємо.
Смачний суп шурпа з баранини
Шурпа — поширений на Сході заправний суп, для приготування якого відмінно підходить баранина. Це досить жирне і дуже ситне страву готують у казані або чавунній каструлі. Використовуйте куряче м’ясо, яловичину або свинину, якщо баранини у вас немає.
Інгредієнти:
- Баранина — 500 г (грудинка, рулька);
- Вода — 2,5 л;
- Картопля — 500 г;
- Сало курдючне — 100 г;
- Цибуля — 4 шт.;
- Паста томатна — 2 ст. л.;
- Червоний перець — стручок;
- Зелень кропу, кінзи;
- Сіль.
Спосіб приготування:
- Курдючне сало нарізаємо на шматочки, обсмажуємо в казані до шкварок, які витягаємо і викладаємо на тарілку. У витопленому жирі обсмажуємо порізану на шматочки баранину до світло-коричневого кольору.
- Цибулю нарізаємо півкільцями, картопля — кубиками. Інгредієнти відправляємо до м’яса, додаємо томатну пасту. Обсмажуємо 20 хвилин.
- Вливаємо воду, кладемо стручок перцю, солимо, доводимо до кипіння. Вогонь зменшуємо, готуємо 60 хвилин.
- За 5 хвилин до повної готовності шурпи додаємо лавровий лист, рубану зелень.
- Суп подаємо гарячим.
Суп піті з баранини та нуту
Пити відноситься до страв азербайджанської кухні. Його готують з баранини, овочів і нуту, рясно приправляють спеціями і запікають у великому глиняному горщику або порційних горщиках. Якщо пити готувати на плиті, то вийде зовсім інша страва — парча-бозбаш. Часто в суп додають печені каштани, імбир і курдючне сало. Нут можна замінити звичайним горохом, але вийде зовсім інша консистенція. Алича додається в суп для більш легкого засвоєння жиру, її можна замінити часточками лимона.
Інгредієнти:
- Баранина (грудинка, шия) — 1 кг;
- Картопля — 300 г (або каштани);
- Цибуля — 1 шт;
- Горох нут — 300 г;
- Алича свіжа— 120 г, (або 50 сушеної);
- Помідори — 250 г;
- Курдючне сало — 150 г;
- Шафран — ½ ч. л.;
- М’ята сушена — за смаком;
- Сіль, перець.
Спосіб приготування:
- Нут попередньо замочуємо на ніч. Потім промиваємо, заливаємо чистою водою, ставимо на плиту. Горох доводимо до кипіння, знімаємо піну, солимо, варимо 15 хвилин.
- Картоплю очищають, нарізаємо на скибочки. Якщо використовуємо каштани, то їх відварюємо 10 хвилин, надрізаємо, витягаємо зерна.
- М’ясо промиваємо, видаляємо зайвий жир, нарізаємо на шматки. Баранину закладаємо в порційні горщики або в один великий горщик.
- Викладаємо нут, картопля або каштани. Заливаємо водою до самого верху. Щільно закриваємо кришками і поміщаємо в духовку. Готуємо на середній температурі 60 хвилин, прибираючи за необхідності піну.
- Додаємо нарізану кубиками цибулю, сушену аличу (у свіжої видаляємо кісточку і розрізаємо навпіл).
- Курдючне сало дрібно рубаємо і розтираємо.
- Шафран заливаємо окропом, наполягаємо 10 хвилин.
- Помідори промиваємо, розрізаємо на 6 частин.
- В горщики відправляємо курдючне сало, шафран і помідори, суп солимо, перчимо. Ємності накриваємо кришками, готуємо в духовці 60 хвилин.
- Подаємо Суп гарячим в горщиках, посипаючи сушеної м’ятою.
- Якщо пити готується в одному великому горщику, м’ясо та інші інгредієнти дістають з допомогою шумівки, розкладають по тарілках, заливають бульйоном і посипають сушеної м’ятою.
Тепер ви знаєте, як готувати суп з баранини. Приємного апетиту!
Суп з баранини — ситне гаряче блюдо, яке чудово втамовує голод і зігріє в холодну погоду. Внесіть різноманітність у звичне меню та запрошуйте своїх близьких ці страви східної кухні. А досвідчені кулінари поділяться своїми секретами, як смачно приготувати суп із баранини.
- Супи важливо подавати дуже гарячим, щоб баранячий жир не встиг застигнути.
- Краще вибирати м’ясо з різних частин туші. Грудинка зробить бульйон більш жирним, лопатка і шия додасть супу більш насичений смак.
- У страви добре додавати свіжу зелень. Використовуйте петрушку, базилік, кріп і естрагон. Причому естрагон в кінці приготування йдуть вийняти з супу.
- При варінні супу всі інгредієнти слід закладати тільки в киплячий бульйон.
- Традиційну баранину в супах східної кухні можна замінити яловичиною або м’ясом курки. Страви вийдуть менш калорійними і жирними, але зникне неповторний аромат баранячого м’яса.
- Варіння бульйону з баранини має свої особливості. Після того як вода закипить, з’явиться темна піна, потрібно злити рідину і промити м’ясо. Потім повторно залити воду і продовжити варити бульйон.
- Якщо м’ясо з баранини попередньо обсмажити, а потім покласти в суп, блюдо придбає особливий смак і при цьому швидше приготується.